W górę

foto1

W piątek w naszej szkole odbył się pokaz nowej dyscypliny - Speed-ball. Dyscyplinę tę prezentowali Pani Katarzyna Pawlaczyk, zawodniczka Speed Balla oraz Prezes Speed-balla w Polsce, Pan Przemysław Wolan, dzięki któremu ten sport pojawił się w Polsce! Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.
Street ball1artSpeed Ball 5artSpeed Ball 4art
Krótka historia: Początki gry speed-ball nie sięgają daleko wstecz i wiąże się z nimi ciekawa historia. Miała ona miejsce w Egipcie na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pewien dziesięcioletni chłopiec trenował tenis ziemny pod okiem swojego ojca, który zauważył, że podczas treningów syna wiele piłek pęka i nie nadaje się do użytku. Chciał jednak móc jeszcze je wykorzystać. Znalazł zatem sposób na trenowanie refleksu chłopca. Polegał on na połączeniu piłki ze statywem za pomocą żyłki tak, aby po uderzeniu piłka mogła się swobodnie obracać dookoła statywu. Wkrótce zauważył, że dzięki takiemu rozwiązaniu bardziej efektywnie można ćwiczyć nie tylko refleks, ale także uderzanie piłki, szybkość, kondycję i siłę.
Pomysł gry narodził się w Egipcie w drugiej połowie XX wieku. Początkowo traktowany był jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów. Jednak dzięki niewielkim wymaganiom sprzętowym i wielkiej frajdzie, jaką sprawia granie, szybko przekształcił się w nowy sport.
Speed-ball w Polsce zaszczepił Przemysław Wolan. Jego pierwszy kontakt z tym sportem miał miejsce w połowie 2013 roku, kiedy to spędzał wakacje w Egipcie. Niecodzienna dyscyplina sportu spodobała mu się na tyle, że już w lutym 2014 roku dzięki pomocy i wsparciu Międzynarodowej Federacji Speed-ball wziął udział w XXVI Mistrzostwach Świata w Kuwejcie, gdzie w konkurencji SUPER-SOLO zajął dziewiąte miejsce personalnie i szóste dla Polski. Dzięki błyskawicznym działaniom Speed-ball Polska już w listopadzie 2015r. w Krakowie zorganizowane zostały kolejne Mistrzostwa Świata, gdzie podopieczna Przemysława Wolana, Martyna Dudek, zdobyła historyczny, pierwszy brązowy medal w singlu kobiet w turnieju głównym. Pierwsze Mistrzostwa Polski w Speed-ballu odbyły się w Krakowie w październiku 2016 i były one jednocześnie eliminacjami do wyjazdu na XVIII Mistrzostwa Świata do Tunezji.

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr I w Opolu