Capgemini logo 2

Kolejne spotkanie z firmą Capgemini za nami. 25 lutego grupa maturzystów z klas 3c i 3e wzięła udział w warsztatach pt. „Wyższy poziom kariery – jak się do tego przygotować”. Zajęcia poprowadziła, znana nam już, Pani Gabriela Plencler- Borecka.

Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się od prezentacji firmy, a głównie opolskiego oddziału Capgemini, oraz przybliżenia uczniom pojęcia outsourcingu, którym firma się zajmuje.

DSC01739

W drugiej, warsztatowej części prowadząca skupiła się na: celach zawodowych młodych ludzi, rynku pracy, poruszaniu się po nim oraz na procesie rekrutacyjnym. Uczestnicy pracowali w grupach, dzielili się swoją wiedzą, wymieniali poglądy, doświadczenia oraz dyskutowali na temat przyszłej ścieżki zawodowej. Próbowali odpowiedzieć na pytania: Co lubią robić i jak planują wykorzystać swoje zainteresowania w przyszłości? Jakie studia chcieliby podjąć? Gdzie i na jakim stanowisku pracować? W kontekście powyższych pytań i przemyśleń Pani Borecka przybliżyła maturzystom obecną sytuację na rynku pracy. Wspólnie z grupą analizowała wykresy - stopy bezrobocia w mieście oraz w województwie opolskim, śląskim i dolnośląskim. Uczniowie otrzymali zadanie, aby podzielić zawody na rynku pracy na tzw. nadwyżkowe i deficytowe. Po nim dyskutowali o tym, kto jest poszukiwany przez przedsiębiorców, a kto raczej pracy nie znajdzie oraz jakie kompetencje i predyspozycje powinien posiadać przyszły pracownik. Uczniowie przedstawili również swoje oczekiwania wobec pracodawców i skonfrontowali je z rzeczywistością.

DSC01741

Po przerwie, korzystając ze zdobyczy technologii informatycznej, uczniowie poszukiwali portali z ofertami pracy. Rozmawiali, gdzie i w jaki sposób szukać ciekawych ofert oraz przeszli przez proces rekrutacyjny. Nauczyli się między innymi, jak unikać popełniania błędów, starając się o pracę. Poznali dokumenty aplikacyjne, wspólnie przeanalizowali schemat i nauczyli się poprawnie redagować CV. Dowiedzieli się, jak pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną i jakich pytań mogą się spodziewać ze strony potencjalnego pracodawcy.

DSC01742

Na koniec przyszedł czas na wypełnienie ankiety ewaluacyjnej, odebranie certyfikatów uczestnictwa oraz podziękowanie prowadzącej gromkimi brawami .

Po takim przygotowaniu i dawce wiedzy rynek pracy stoi dla naszych maturzystów otworem, a ścieżka kariery zawodowej potoczy się z pewnością po ich myśli!